ארכיון סיפורים ששייכים לנושא 'מומלצים במיוחד'

נער בן 15 זיהה את אביו הביולוגי באמצעות בדיקה גנטית ומסדי נתונים באינטרנט

Sunday, 06 בNovember 2005

כאשר מדברים על טכנולוגיה ועל פרטיות, אחד הנושאים העולים תדיר הוא השימוש הגובר במאגרי מידע ממוחשבים. הקלות שבה ניתן להשתמש ולהצליב מידע ממאגרים שונים, מאפשרת חשיפת דברים רבים על אדם. מה אם הכח ינתן לממשל שטובת האזרחים אינה בראש מעינייו? מה אותו ממשל יוכל לעשות איתו?
ומה אם הכח הזה ינתן לנער בן 15? (more…)

תורת היחסות (הפרטית) ב-5 דקות

Tuesday, 02 בAugust 2005

בחברת פירלי האיטלקית מאמינים שחלק מהסיבה שתורת היחסות הפרטית נחשבת לדבר מסובך כל-כך אצל אנשים שאינם מדענים נובע חלקית מכשל בתקשורת בין הפיזיקאים לבין ה“אדם ברחוב“.
במסגרת שנת הפיזיקה העולמית, החליטו בחברה להציב אתגר ”אתגר היחסות של פירלי“ (Pirelli Relativity Challenge), שהזוכה בו יקבל סכום של 25,000 יורו. האתגר: להסביר את תורת היחסות הפרטית ב- 5 דקות. (more…)

מה זה מדע?

Friday, 17 בJune 2005

כשהעלתי את השאלה הזו בפורום מדע, טכנולוגיה וטבע בפרש, קיבלתי המון תשובות: זה ידע, זה מציאת ביטויים מתמטיים לתיאור תופעות, ועוד. (more…)

אתר ”המעבדות הוירטואליות“

Thursday, 13 בJanuary 2005

אתר שראיתי רק היום, ואני פשוט חייב לכתוב עליו: המעבדות הוירטואליות הן מעין מעבדות, עשויות בפלאש, שמאפשרות לגולש לחוות בעצמו ביצוע מספר תהליכים שמתבצעים במעבדה, באופן וירטואלי, וכוללות הסברים על התהליכים והמכשור באותו הניסוי. (more…)

עדויות מאירועים טראומטיים לא מדוייקות כמו שחשבנו

Wednesday, 23 בJune 2004

את המשפט ”לעולם לא אשכח את פרצופו של…“ שמענו נפגעי עינוייים או טראומה אחרת אומרים לא פעם. רוב המחקרים המדעיים עד כה גם תמכו בכך, והראו שהזכרון של אנשים במצוקה משתפר. אך מחקר חדש מעלה ספקות קשים לגבי היכולת האמיתית של הקורבנות לזהות את מעניהם. גם אם הם בטוחים בזהותם. (more…)

ההד הקדוש (נו, לא הצלחתי למצא שם יותר טוב :) )

Monday, 21 בJune 2004

שימו לב לזה (קובץ mp3)

שני הציוצים הראשונים ששומעים, (more…)

איך לזהות מגיפות לפני שהן קורות?

Saturday, 27 בDecember 2003

מחקר חדש, שהתפרסם לאחרונה ב-Nature, מנסה לזהות תכונות של מחלות, שיש להם סיכוי להתפתח למגיפות.

אבל קודם כל: מהן מגיפות, ולמה (ואיך) הופכת מחלה למגיפה? (more…)