ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש July 2003

עזרה לזולת - סגולה לאריכות חיים

Thursday, 31 בJuly 2003

(more…)

הנחיתה על הירח - היתה או לא היתה?

Friday, 25 בJuly 2003

נכתב בתגובה לשאלה שעלתה בפורום מדע, טכנולוגיה וטבע בפרש (more…)

זבל עתיק מגלה דרך מסחר רומאית

Thursday, 17 בJuly 2003

אצל רובנו, המלה ”ארכיאולוג“ יוצרת אסוציאציה של אדם מאובק מתהלך בחפירות ומנסה למצא ”אוצרות“ ארכיאולוגיים, אם חרסים עתיקים שהיו שייכים לאנשים חשובים או אוצרות אומנות… אך רובנו לא היינו חושבים על המידע שאפשר למצות מזבל… (more…)

מחשבים יעזרו לנטר מצלמות במעגל סגור

Monday, 14 בJuly 2003

מאז ה-11 בספטמבר 2001, הרבה מאד כספים הושקעו בפיתוחים הקשורים במניעת פעילויות טרור. מספר לא קטן מהנסיונות מתבסס על מצלמות אבטחה שמותקנות במקומות שונים, משדות תעופה ועד לתחנות רכבת תחתית, כדי לזהות חשודים. בעוד מרבית המחקרים מתבצעים כדי לנסות לזהות פנים של חשודים, והם בשלב תיאורטי ביותר (חלקם אולי יותר מ-10 שנים לפני ישום מעשי) מדענים בבריטניה חשבו על שיטה יחסית פשוטה, שאמנם לא מבצעת את כל העבודה, אך מושכת תשומת לב המפעילים האנושיים של המערכת, כדי שיבדקו אם בתמונה מסויימת לא קיים משהו חשוד. (more…)

בדיקות DNA לקנאביס

Sunday, 13 בJuly 2003

למירוץ החימוש בין סוחרי ויצרני הסמים למשטרה, נוסף נשק נוסף: בדיקות DNA לסמים. (more…)

מטאפורות גורמות נזק?

Thursday, 10 בJuly 2003

ללא ספק, כל שונאי לימודי הספרות יסכימו איתי, מטאפורות יכולות להיות בעיה רצינית ;), אבל אני רוצה לדבר על מטאפורות מסוג אחר: המטאפורות המדעיות. (more…)

מחקר הסגסוגות עובר (גם) לחלל

Tuesday, 08 בJuly 2003

הסגסוגות הן מתכות שעורבבו עם חומרים אחרים (בעיקר מתכות אחרות) במצב נוזלי, ואח“כ התקררו והפכו (שוב) למוצק. אותו הערבוב נותן להם תכונות שונות מאלו של החומרים המקוריים. חוזק מיוחד, משקל נמוך, או עמידות בתנאי הסביבה באופן כללי (עמידות בפני חלודה למשל) הן דוגמאות אופינייות לתכונות שימושיות המופיעות בסגסוגות. (more…)