ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש September 2002

מעבורת החלל

Monday, 30 בSeptember 2002

שיגור מעבורת החלל הבא, המתוכנן להערך ביום רביעי הקרוב, ילווה הפעם בזוית צילום חדשה, שלא נוסתה עד כה בצילום שיגור מעבורות החלל. המצלמה שתלווה את שידור השיגור, תוצב על מיכל הדלק של המעבורת, ומכוונת כלפי מטה, כך שניתן יהיה לראות את הקרקע המתרחקת, ואת חלקו הגדול של השיגור, מכיוונה של המעבורת.
בהזדמנות זו, החלטתי לכתוב קצת על רכיבי מעבורת החלל העיקריים בשיגור, ותפקידם. (more…)

השמן של לורנזו

Friday, 27 בSeptember 2002

ביום שבת (מחר), יפרסם הנוירולוג הוגו מוזר את מחקרו, בן 10 השנים, על השמן המכונה ”השמן של לורנזו“.
השמן הומצא ע“י אוגוסט אודונה, שבנו חלה במחלה גנטית נדירה. אותה מחלה, לרוב תוך שנתיים, גורמת לאיבוד היכולת לזוז, לשמוע, לדבר, ובסופו של דבר גם לנשום. המחלה גורמת, בתהליכים שאינן מובנים עדיין, לאיבוד שכבת ההגנה השומנית, המגנה על העצבים.
לאחר שנודע לאביו ולאמו של לורנזו אודונה על מחלת בנם, הם השקיעו את כל מרצם כדי למצא תרופה. (more…)

הרגשתם פעם שאתם יוצאים מהגוף?

Tuesday, 24 בSeptember 2002

אולי אתם בכל זאת לא משוגעים :) …

כבר זמן רב ידוע שקיים מצב, בו אנשים, הרבה פעמים במצב של כמעט מוות, מספרים שהרגישו את עצמם מרחפים מעל הגוף, ורואים את עצמם מלמעלה. (more…)

על גנטיקה והברירה הטבעית

Friday, 20 בSeptember 2002

הסבר זה אומץ מאשכול בפורום מדע, טכנולוגיה וטבע בפרש, שכתובתו
http://www.fresh.co.il/dcforum/dcboard.cgi?az=read_count&om=164&forum=Science#1

השאלה הראשונה שנשאלה באותו האשכול, היתה האם צבע העור של ילדים שיוולדו בארץ בעוד 20-50 שנה ישתנה, בגלל שינוי גנטי שיתרחש כתוצאה של תנאי הסביבה. (more…)

סיבית הזוגיות של ה- DNA

Wednesday, 18 בSeptember 2002

שיטה בסיסית הידועה במחשבים (אינפורמטיקה) לצורך זיהוי שגיאות היא שיטת הזוגיות. בשיטה זו, לכל מספר המיוצג בצורה בינארית (מורכבים מספרות אםס ואחד) מוסיפים סיבית אחת, שתשמש כסיבית הזוגיות. אותה הסיבית תקבל ערך, כך שסכום ה-‘1‘-ים יהיה זוגי. לדוגמא, אם הייצוג הבינארי, ב-3 ספרות בינאריות, של מספר כלשהו הוא 111, סכום ה-1-ים הוא 3 (אי-זוגי) ולכן סיבית הזוגיות תהיה 1, כדי להשלים למספר הזוגי 4 (ובסה“כ הייצוג הבינארי עם סיבית הזוגיות יהיה 1111). כשנקרא המספר, נספרים מספר ה-1-ים, ואם לא זוגי, אפשר לדעת שהתקבל מספר שאינו נכון.

במשך זמן רב תהו מדענים למה ברצפי ה-DNA, קיימים אך ורק ארבעת הבסיסים הנוקלאוטידים A,T,G ו-C, בעוד שכימית, ישנן 16 אפשרויות. אפשרות שעולה עכשיו, היא שהטבע בחר באלו שקיים בהם מנגנון, שיאפשר הפחתת כמות הטעויות. הזוגיות. (more…)

טכנולוגיות עתידיות (וגם לא) להנעה בחלל

Sunday, 15 בSeptember 2002

באחד מאתרי NASA, מפרסמים סדרת מאמרים על טכנולוגיות לחקר החלל, כיום ובעיקר בעתיד. מאמר שפורסם זה עתה, השני בסדרה, עוסק במערכות הנעה של חלליות. מאחר והמערכות הקיימות (המבוססות על שריפת דלק) אינן יעילות במיוחד מתקיים מחקר רב בנושאי הנעה, ונבדקות אלטרנטיבות שונות(חלקן אף נוסו כבר בעבר).
ברצוני לתמצת את המאמר, תוך הצגת צורות ההינע השונות ודרך הפעולה שלהם: (more…)

ראייה של דינוזאורים - מחקר DNA

Tuesday, 10 בSeptember 2002

המחקר הנוכחי בנוגע לבעלי חיים שנכחדו מבוסס על למידת מאובנים והסקת מסקנות על פיהם (תוך העזרות, לפעמים, בבעלי חיים קיימים בעלי קירבה לזן הנכחד).
שימוש ב-DNA כדי ללמוד על תכונות בעלי החיים שנכחדו נחשב, עד עכשיו ל“צעצוע“ נחמד, אבל לא כלי מחקר. (more…)