ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש June 2004

קסיני-הויגנס: ההגעה מחר

Wednesday, 30 בJune 2004

מחר בשעה 5:36 בבוקר, תגיע החללית קסיני, ביחד עם הגשוש הויגנס, אל כוכב הלכת שבתאי. היא תעבור בין טבעות שבתאי (בטבעת יחסית ריקה), תפעיל את מנועיה לצורך האטה, למשך 96 דקות, ותעבור שנית דרך הטבעות הנטויות כאשר תתחיל להקיף את הפלנטה.
כאן על כדור הארץ, לא נדע על כך אלא לאחר שעה ו-24 דקות. זהו הזמן שלוקח לאור (ולתשדורות מהחללית) להגיע אלינו, בשל המרחק הרב בין כדור הארץ לשבתאי. (more…)

חשמל מפוטוסינטזה

Tuesday, 29 בJune 2004

במשך שנים מנסים להבין ולחקות את הפוטוסינטזה: תהליך ביולוגי יעיל ביותר, הממיר את אנרגית השמש לאנרגיה חשמלית ולאחר מכן לסוכרים.
אבל עד שיצליחו לחקות את הפעולה בצורה מלאכותית, למה שלא פשוט להשתמש בתאים של צמחים, ולהשתמש באנרגיה שנוצרת בתהליך? (more…)

התואר הוא האדם?

Friday, 25 בJune 2004

Jan Hendrik Schön הוא אחד הפיזיקאים שעלו לגדולה במהירות, כ“ילד פלא“ של עולם המדע, בשנים האחרונות. סדרה ארוכה של מחקרים שבוצעו על ידו, והתקיימו במוסדות ומעבדות מכובדות, הניבו מספר לא מבוטל של מאמרים והתקדמויות לעולם המדע… או כך חשבו, לפני שגילו שהם מזוייפים. (more…)

עדויות מאירועים טראומטיים לא מדוייקות כמו שחשבנו

Wednesday, 23 בJune 2004

את המשפט ”לעולם לא אשכח את פרצופו של…“ שמענו נפגעי עינוייים או טראומה אחרת אומרים לא פעם. רוב המחקרים המדעיים עד כה גם תמכו בכך, והראו שהזכרון של אנשים במצוקה משתפר. אך מחקר חדש מעלה ספקות קשים לגבי היכולת האמיתית של הקורבנות לזהות את מעניהם. גם אם הם בטוחים בזהותם. (more…)

ההד הקדוש (נו, לא הצלחתי למצא שם יותר טוב :) )

Monday, 21 בJune 2004

שימו לב לזה (קובץ mp3)

שני הציוצים הראשונים ששומעים, (more…)

SpaceShipOne הגיעה לחלל

Monday, 21 בJune 2004

SpaceShipOne היא החללית הראשונה שפותחה ע“י אזרחים (ולא ממשלות) שהגיעה לגובה של כ-100 ק“מ - למעשה, לחלל - ונחתה לפני מספר דקות בשלום.
החללית פותחה במסגרת ה- X-Prize: תחרות כלל עולמית, שבה צוותים שונים מנסים להטיס חללית שיכולה להטיס שלשה אנשים, פעמיים תוך פחות מ-14 יום, לגובה של 100 קילומטרים לפחות. הקבוצה הזוכה בתחרות תזכה ב-10 מליון דולר, אבל הרבה יותר מזה: במקום בספרי ההסיטוריה. (more…)

שעון אטומי לכל פועל

Monday, 21 בJune 2004

על פעולתו של השעון האטומי כתבתי כאן בעבר. העקרון העומד מאחורי הפעולה, הוא שאטומים מחומרים שונים (עבור שעון אטומי, צזיום הוא החומר המקובל) קולטים קרינה בתדרים מאד מסויימים. (more…)