ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש August 2002

המוח, הקנביס, ו“מחיקת“ זכרון

Thursday, 29 בAugust 2002

אחת התופעות הקשורות לחומר הפעיל של צמח הקנביס (מריחואנה) הוא בעיות זכרון. נחזור לעובדה זו בקרוב.

חלק ניכר מהחומרים המשפיעים על המוח, מבצעים את פעולתם ע“י התחברות לקולטנים מיוחדים שנמצאים במוח והפעלת, הפסקת או מניעה של הפסקה של תהליך כלשהו במוח. אותם הקולטנים יכולים להיות אחראיים על הרגשת הנאה, דכאון , כאב, או כל אחד מתפקידים רבים מאד, ואמורים (במקור) לעבוד עם חומרים טבעיים שנוצרים ומווסתים ע“י הגוף. כמו שכבר כתבתי, אחת התופעות של החומר הפעיל בקנביס (הנקרא THC), הוא השפעה על הזכרון (“מחיקת זכרון“)… אבל למה המוח צריך בכלל קולטנים מיוחדים כדי למחוק זכרון? זה לא דבר שמנסים למנוע? למה זה ימצא בגוף באופן טבעי? (more…)

משולש ברמודה - ההסבר המדעי?

Wednesday, 28 בAugust 2002

ראיתי פעם תוכנית בערוץ המדע שבה דיברו על משולש ברמודה. כמו שרבים יודעים (ורבים שלא :) ) באיזור משולש ברמודה קיים כח משיכה (גרוויטציה) קטן מהכח הרגיל על פני כדור הארץ. זוהי עובדה מדעית ולא תיאוריה. (more…)

בחן את עצמך

Tuesday, 27 בAugust 2002

רציתם לדעת כמה אתם מבינים בנושאים מדעיים יחסית לאחרים?
בוחן אמריקאי זה מכיל מדגם קטן של שאלות, שהועברו במבחן הערכה לידע במדעים, לתלמידים בארה“ב (מתורגם לעברית).
בבוחן 3 שאלות ברמה של כיתה ד‘, 3 ברמה של כיתה ח‘ ו-3 ברמה של י“ב (כפי שמוגדר בארה“ב). לאחר סימון השאלות תוכלו לראות אם צדקתם בתשובתכם, את התשובה הנכונה, וכמה אחוזים מהתלמידים בארה“ב הצליחו לענות על השאלות בצורה נכונה.

המכניקה של הקטשופ

Tuesday, 27 בAugust 2002

מספר פעמים כתבתי על דברים מסויימים, ועל ההסבר הניתן להם. הפעם ברצוני לכתוב על ניסוי שעדיין לא התרחש, ועל תופעה שעדיין לא מבינים. (more…)

איך לראות לווינים בלילה?

Tuesday, 27 בAugust 2002

למי שלא יודע, ניתן לראות לווינים, בעין בלתי מזויינת, מהקרקע .
תנאי ראשוני הוא כמובן להיות במקום מאד חשוך, בו לא תהיה תאורה שתפריע לתצפית. (more…)

על פגיעת אסטרואידים ושגיאות מדידה

Sunday, 25 בAugust 2002

רבות כבר דובר על האפשרות לפגיעת אסטרואידים בכדור-הארץ, במיוחד בחודשים האחרונים. לרוב, כשמתגלה אסטרואיד שיש לו איזשהו סיכוי, גם אם קלוש ביותר, לפגוע בכדור הארץ, העיתונים מזדעקים ”פגיעת אסטרואיד בתאריך XX/XX/XX“ ו-“השמדת האנושות בעוד XX שנים“. מעטים מתייחסים לסיכויים לפגיעה ואיך הם חושבו.
יצא לי גם לראות גם דיונים של אנשים שלא מכירים את הנושא, והתייחסויות לסיכוי לפגיעת אסטרואיד כניחוש של המדענים, שהעובדה שאומרים שהסיכוי משתנה לא רצינית, ואפילו התייחסויות שלכאילו וודאות לפגיעה ותקווה שהמדענים טועים.
(more…)

The Foresight Exchange

Thursday, 22 בAugust 2002

ישנם מספר אתרים שעוסקים ב“הימורים“ (בכסף לא אמיתי) בשווקי מניות (לא אמיתיים ) המבוססים על דברים שונים ומשונים. מה-hollywood stock exchange, שבו מהמרים על הצלחת סרטים ושחקנים, ועד ה-political stock exchange בו מהמרים על הצלחותיהם של פוליטיקאים בארה“ב.

אתר פחות מפורסם, הוא ה-Forsight Exchange. אתר זה עוסק ב“ניבוי העתיד“, בעיקר מבחינה טכנולוגית ומדעית, אך לא רק. בין המניות עליהן ניתן להמר נמצאות מניות כגון ”מועד שחרור לשוק של מעבדים 6GHZ“ ”תרגום מכונה עד 2015″ ”בסיס על הירח עד 2025″ או ”וידאופון ל-20% מבתי האב בארה“ב עד 2005″, אבל גם דברים שלא קשורים לטכנולוגיה כגון ”מתקפה על עירק עד אפריל 2003″.

מומלץ :)