ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש October 2005

אתר מומלץ לטבלאות נתונים פיזיקליים וכימיים

Friday, 28 בOctober 2005

אני לרוב לא כותב על מקורות מידע כלליים, אבל אם יצא לכם לחפש באינטרנט מה זה בדיוק לומן (יחידת מדידה שקשורה לתאורה, שתוכלו למצא על מנורות), מהו השדה המגנטי של כדור הארץ במקומות שונים, או כמעט כל פרט פיזיקלי/כימי אחר, אתם יודעים שקשה למצא מקורות למידע מסוג זה שהם גם מקיפים וגם מספקים נתונים מדוייקים ואמינים. (more…)

לרדוף אחרי עכברוש

Tuesday, 25 בOctober 2005

הגעת זנים חדשים של בעלי חיים למקומות נידחים, יכולה לשנות באופן משמעותי את האיזון האקולוגי בהם. עכברושים הם אחד הזנים שמצליחים להגיע כל פעם מחדש לאיזורים יחסית מבודדים ולהתנחל בהם.

לאור שתי עובדות אלו, הגיוני לנסות ללמוד על הגעת עכברושים למקומות חדשים וההתנהגות בהם. חוקרים ניו-זילנדים החליטו שרעיון טוב הוא לשחרר עכברוש באי בודד, לעקוב אחריו וללמוד על התנהגותו באמצעות מקלט רדיו המוצמד לו, עד לתפיסתו והחזרתו למעבדה מספר שבועות לאחר מכן.
לעכברוש היו תוכניות אחרות. (more…)

שפעת העופות – המחלה והחששות

Tuesday, 18 בOctober 2005

נגד רוב המחלות מספיק להתחסן פעם אחת, והחיסון מספיק לכל החיים. מערכת החיסון מצליחה לזהות במהירות את גורמי המחלה המוכרים, ולהדבירם עוד לפני שאנו מרגישים בכך.
מהבחינה הזו, מחלת השפעת היא מחלה ”חמקנית“. (more…)

שפעת העופות הגיעה לרומניה ולטורקיה

Monday, 17 בOctober 2005

בשבועיים האחרונים התגלו ברווזים חולים בשפעת העופות ברומניה וטורקיה. מדובר בזן שפעת העופות H5N1 האסיאתי, אשר קטלני לבני אדם וחוששים שיגרום למגיפה עולמית. (more…)

המקור לפרצי הגאמה הקצרים התגלה

Friday, 07 בOctober 2005

אחת מהתעלומות המעניינות ביותר של הקוסמולוגיה היא תופעה המכונה ”פרצי גאמה קצרים“. אלו הם פרצי אנרגיה שנמשכים פחות משתי שניות, מופיעים כביכול יש מאין, מקרינים אנרגיה בעוצמה הדומה למליארדי שמשות, ואז נעלמים. (more…)

מאיץ חלקיקים מגלה טקסט קדום

Tuesday, 04 בOctober 2005

החומר שעליו כתבו בעת העתיקה, אם היה בד או עור, היה יקר ביותר, ולכן במקרים רבים בוצע שימוש חוזר באותו החומר מספר רב של פעמים. דבר זה הוביל לאיבוד מספר לא קטן של יצירות אמנות וכתבים עתיקים. (more…)