ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש April 2004

תחזית לרעידת אדמה

Tuesday, 20 בApril 2004

אחד מכוחות הטבע ההרסניים ביותר, הוא הכח המשתחרר במהלך רעידת אדמה. נסיונות רבים נעשו כדי לנסות לחזות רעידות אדמה, אולם כיום, רוב התחזיות הן תחזיות סטטיסטיות בלבד, המאפשרות להבין רק עד כמה איזור מסויים פעיל סייסמית, ולא מתי תתרחש רעידת האדמה הבאה. (more…)

עפ“י ה-DNA: הנחשים באו מהיבשה

Sunday, 11 בApril 2004

במשך שנים רבות, הסתמכו חוקרי האבולוציה על צורת בעלי החיים, לצורך סיווגם לקבוצות והבנת הקשרים ביניהם. במקרים מסויימים העדויות לא היו מספיקות כדי לקבוע שייכות באופן מוחלט. טכניקות DNA חדשות, מאפשרות לפתוח שוב לבדיקה את הקשרים הללו, ולהכריע, ברמת דיוק גבוהה מבעבר, מה היה נתיב ההתפתחות האמיתי, מתוך האפשרויות הידועות כיום. (more…)

Nature להורדה

Wednesday, 07 בApril 2004

לכל מי ששאל את עצמו איך נראה גליון של שבועון מדעי…
http://www.nature.com/nature/digitaledition/home.html
Nature, אחד מכתבי העת המדעיים היוקרתיים ביותר, מאפשר הורדה חינם של גליון ה-1 באפריל. יש צורך להתקין את תוכנת הצפיה של newsstend.com לצורך קריאה בגליון.

לאור העובדה שהם הודיעו כבר לפני לא מעט זמן, שהם בוחנים את הרעיון להפיץ את גליונות Nature בצורה מקוונת, ללא הדרישה להרשם לגליון ה“נייר“, אני מנחש שזהו בלון ניסוי של הטכנולוגיה, ובהחלט יתכן שבעתיד נראה גליונות נוספים (אבל בתשלום) מופצים בדרך זו.

ההפצה האלקטרונית של Nature, המיועדת למוסדות (ספריות, אוניברסיטאות וכ‘ו) היא באמצעות מסמכי PDF (ובלי כל הפרסומות שתראו כאן, בעעע ).

חומר חדש לנקיון: ארס נחשים

Thursday, 01 בApril 2004

מספר בעלי חיים משתמשים בנוגדני קרישה, בזמן הכשה או עקיצה. אצל היתושים, למשל, מוזרק חומר מסוג זה לעקיצה, כדי למנוע הווצרות קריש דם שיאטום את הפצע, ולאפשר מציצת דם ביתר קלות. מחקרים רבים כבר בוצעו בעבר, כדי לנסות להשתמש בחומרים אלו, למשל מארס נחשים, על מנת ליצור תרופות נגד קרישי דם.

על פי אתר Nature, לאחרונה נבדק שימוש אחר בחומר: כחומר ניקוי. (more…)