ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש February 2003

האם אנו מבחינים שהאור מהיר מהקול?

Friday, 28 בFebruary 2003

אם נעמוד במרחק של 14 מטר ממשהו שנופל ונראה (ונשמע) אותו פוגע בקרקע, לא נשים לב שהאור נע מהר יותר מהקול. הזמן שלוקח לקול להגיע להגיע אלינו הוא קצת מעל 40 מילי-שניות, אותו הזמן שלוקח לתמונה להתחלף בטלויזיה. אמנם זהו זמן קצר, אך מובחן. אז איך זה שאנחנו לא שמים לב להבדל? (more…)

נפוטיזם (העדפת קרובים) אצל נמלים

Thursday, 27 בFebruary 2003

בעוד שלרוב לתייחסים לנמלים כאל חרוצות ופועלות ביחד לטובת הכלל כשהקולקטיב הוא הכל, יתכן שלא לגמרי כך המצב. כמובן, הנמלים נמצאות במצב כזה ששיתוף פעולה בעייתי יוליד בעיות קיומיות, ולכן שיתוף פעולה טוב מאד (שלפעמים נחשב אפילו קיצוני), כמובן קיים. אך מתברר שלא זהו כל הסיפור. (more…)

איך זה עובד? - מערכת ה-GPS

Friday, 21 בFebruary 2003

רובנו שמענו, לפחות במעורפל, על מערכת ה-GPS. מערכת לויינית שמאפשרת לנו לנווט ולדעת את מיקומנו בכל מקום בעולם. אם לצורך ניווט מטוס, או לצורך השלכת פצצה חכמה על האוייב, בדיוק מדהים, כמעט בכל מקום על כדור הארץ וגם בחלל.
אבל איך זה עובד? (more…)

IQ תורשתי

Monday, 17 בFebruary 2003

אתם מכירים את התופעה המעצבנת הזו של הדודות הזקנות שבין שאר הדברים (צביטות בלחיים וכ‘ו) נוהגות לשאול ”ממי ירשת את הכשרון בנגינה/מחשבים/בישול/כל-מה-שאפשר-לחשוב-עליו“? אז עכשיו זה רק הולך להיות יותר גרוע :) (more…)

מקבץ תשובות לשאלות שעלו בנוגע למעבורת החלל

Sunday, 09 בFebruary 2003

זהו מקבץ תשובות, לשאלות שעלו בפורום מדע, טכנולוגיה וטבע בפרש, בנוגע לחלליות ומעבורת החלל. (more…)

הפתרון לקדחת הדנגה - מזגנים?

Tuesday, 04 בFebruary 2003

יתוחים רבים מעלים שהתפשטותן של מחלות בעולם ושל בעלי חיים מזיקים ימשיך, ובקצב גובר, בעקבות קשרי המסחר/תעופה ומעבר הסחורות. מחקרים אלו מסתמכים על כך שבעלי החיים המשמשים נשאים למחלות, מתפשטים בקצב גובר והולך, במקומות בהם לא ראינו אותם בעבר.

מחקר חדש מעלה שאיכות החיים, ובעיקר השימוש במזגנים, יכולים להיות גורם משפיע גם כן, ויש לקחת אותו בחשבון. (more…)

המידע העדכני בנוגע לחקירת תאונת מעבורת החלל

Monday, 03 בFebruary 2003

לפני מספר דקות הסתיימה מסיבת עתונאים של כשעה וחצי. אני אשתדל להביא את עקרי הדברים: (more…)