ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש April 2003

מצגת מעולה על ההבדל בין מדע לפסאודו-מדע

Friday, 18 בApril 2003

לפעמים עולות שאלות בנוגע למדע, ולפעמים אותן השאלות הן למעשה שאלות הקשורות בצורה לא מועטה לפסאודו מדע, או להתייחסות (או עם התייחסות) לא מדעית לנושאים שעולים.

אז איך מבדילים בין מדע לפסאודו-מדע? איך מבדילים בין מדע טוב ל… לא? (more…)

מגיני הארץ - גם ישראל בפנים

Wednesday, 16 בApril 2003

באוניברסיטת ת“א נחנך, תחת חסות סוכנות החלל הישראלית, מוקד ידע העוסק בחקר גופים קרובי ארץ (אסטרואידים שביטים וכל מה שמתקרב,אולי יותר מידי, לכדור הארץ) ומיפויים. זוהי משימה חשובה ביותר: אמנם הסיכוי לנזק משמעותי, מפגיעה של גוף כזה, קטן, אולם פגיעה שכזו, לדוגמא של גוף שקוטרו מעל קילומטר בודד, יכולה לגרום לתוצאות ברמה הגלובלית. גם פגיעה קטנה יותר, אגב, יכולה לגרום לתוצאות חמורות… אפילו אם מדובר בנזקים עקיפים כגון פתיחת מלחמה ע“י מדינה ש“הותקפה“ ע“י אסטרואיד ומייחסת את הפגיעה ליריבתה.
ביצירת מוקד הידע, ישראל מצטרפת למאמץ בינ“ל למיפוי גופים קרובי ארץ, שמטרתו, עפ“י NASA, מיפוי 90% מהגופים האלו (בקוטר של מעל קילומטר) עד שנת 2009. (more…)

למיין שירים בעזרת תוכנת כיווץ

Monday, 14 בApril 2003

תוכנת כיווץ ה-zip היא תוכנה נפוצה, וספק אם מישהו מאיתנו לא נתקל בה ובשימושיה בהעברת קבצים באינטרנט. עכשיו מתברר שכיווץ בשיטה זו (אם מישהו יבקש, אני אכין גם הסבר עקרוני על איך זה מתבצע) יכול לשמש גם לדברים הרבה יותר מתוחכמים… כמו זיהוי שפות, סוגי מוסיקה או אפילו מחברים של לחנים. (more…)

חיילים עייפים שוים כמו חיילים שיכורים

Saturday, 12 בApril 2003

בצה“ל הפקודות אומרות: 6 שעות שינה כל 24 שעות באימונים. בארה“ב, לעומת זאת, זה לא סוד שיש יחידות שבהן מתאמנים ברציפות אפילו עד כדי איבוד יומיים שינה… מחקר שערך צבא ארה“ב באימון שכזה, שנערך כ-73 שעות ובמהלכן ישנו החיילים שעה בודדת, מגלה שתפקוד החיילים היה גרוע יותר מאשר אם היו נותנים להם נשק כשהם שיכורים. (more…)

SARS - עד כה 1622 חולים, 58 נפטרו

Monday, 07 בApril 2003

(עפ“י מספרים בלתי רשמיים שנמסרו ב-NewScientist מדובר על 1700 חולים ו-62 מתים)

מגיפת ה-SARS נמשכת, ובקצב הזה היא עלולה להגיע עוד לחדשות גם אצלנו כאייטם יותר חשוב מהמלחמה במפרץ….>br /> (more…)