ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש February 2004

יונים משתמשות גם בציוני דרך על הקרקע לניווט

Wednesday, 11 בFebruary 2004

ידוע כיום כי היונים משתמשות בכיוון השמש, כיוון השדה המגנטי של כדור הארץ (מעין מצפן) ובחוש הריח שלהם, לצורך הניווט. מחקר חדש, שעליו מדווח באתר Nature, מגלה כי בנוסף לכך, נעשה שימוש בציוני דרך על הקרקע. (more…)

מספר נתונים ראשוניים מניתוח רעידת האדמה מהיום

Wednesday, 11 בFebruary 2004

נכון לרגע זה, מאמינים כי מוקד רעידת האדמה, בעוצמה של 5.2 בסולם ריכטר, נמצא בקואורדינטות 31.631°N, 35.469°E, כ- 30 ק“מ (עם שגיאה אופקית של 8.4 ק“מ) מדרום מזרח לירושלים. ובעומק של 15.4 ק“מ (פלוס מינוס 4.8 ק“מ). (more…)

אז מה זו רעידת אדמה?

Wednesday, 11 בFebruary 2004

רעידות אדמה הן תוצאה של פעולה טבעית של כדור הארץ.
קרום כדור הארץ (מספר קילומטרים במקומות אחדים, עשרות בודדות באחרים) צף על פני איזור נוזלי יותר. אותו הקרום אינו קרום אחיד המכסה את פני כל כדור הארץ, אלא מורכב מ“קרומים“ שונים, אשר מכסים את פני כדור הארץ כולו, בערך כמו פאזל, והם נקראים הלוחות הטקטוניים.

הלוחות הטקטוניים אינם נייחים, (more…)

התעלומה מאחורי ציור נוסף נחשפת

Tuesday, 10 בFebruary 2004

מהאנשים שהביאו לנו את ”זריחת הירח“, או יותר נכון, את השעה, היום והמיקום המדוייקים שבה נוצר הציור, עכשיו: ”הצעקה“. (more…)

הסאגה של טלסקופ החלל נמשכת

Monday, 09 בFebruary 2004

בעוד שמכתבי תמיכה רבים, מהציבור, לא השפיעו על החלטת סוכנות החלל האמריקאית, להפסיק לתחזק את טלסקופ החלל, יתכן כי זוג דו“חות שהועברו, בין היתר ל“ניו יורק טיימס“, דווקא כן יגרמו לשינוי. (more…)

האם מחקרים נבדקים די הצורך, לפני פרסום?

Sunday, 08 בFebruary 2004

על פי אתר Nature, משאל שנערך לאחרונה, העלה כי רבים מבין הנשאלים, היו מעדיפים אם היו ננקטים צעדים קפדניים יותר, לפני פרסום תוצאות מחקרים. בעוד שעשרה אחוזים מהנשאלים ענו כי מדענים צריכים להעביר את תוצאות המחקרים ישירות לתקשורת, כ- 30 אחוזים הסכימו שהתהליך הנוכחי תקין, ו40 אחוזים מהנשאלים העדיפו שפרסום תוצאות מחקר יתרחש רק לאחר שחוקרים אחרים יחזרו על ביצוע המחקר ויאשרו אותו. (more…)