ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש June 2003

חלבונים למניעת נכות

Saturday, 21 בJune 2003

כויות רבות נגרמות בשל פגיעה בחוט השדרה או בעצבים, בשל תאונות. אולם חלק מהנזק לעצבים הוא נזק שלא נוצר עם הפגיעה הראשונית, אלא בתהליכים שונים, שמתרחשים לאחר מכן, כגון זיהומים.

שני מדענים מאמינים כי מצאו שיטה להפחית את כמות הנזק המשני. (more…)

והפעם: גן המניה דיפרסיה

Wednesday, 18 בJune 2003

אחד היתרונות של למידה גנטית ”מלמטה למעלה“ של מחלות, היא היכולת להבין באמת ”מה קורה שם“. מחלות רבות, גנטיות או לא, נחקרות ”מלמעלה למטה“, כלומר, מנסים טיפולים ורואים אם הם עוזרים. לרוב מתחילים על רקמות או הדמיות של חומרים, אח“כ עוברים לבעלי-חיים וכן הלאה, תהליך ארוך ומייגע של ניסוי וטעיה.

מסיבה זו, פרוייקט הגנום האנושי והמחקר הגנטי בכלל, נחשבים התקדמות טובה ורצויה כל-כך: אחת לכמה זמן מצליחים להבין ו/או לזהות תפקודים של גנים מסויימים בגוף (או, להבדיל, בחיידקים, וירוסים או גורמים מזיקים אחרים), ולמרות שעדיין לרוב קשה (עד בלתי אפשרי) להשתמש במידע החדש ללא מידע נוסף, לפעמים כן מגיעים למידע שימושי (לפחות בתווך הארוך). פרסום שכזה נעשה לאחרונה, על גילוי גן שיש לו השפעה על מניה-דיפרסיה, אותו המצב בו אנשים מגיעים לפעמים להרגשות דכאוניות ולפעמים להרגשת עילוי אדירה. (more…)

טכנולוגיות הננו מתקרבות אל הישום המעשי

Monday, 16 בJune 2003

עדיין לא מדובר על אותם ננו-חלקיקים שיוכלו לבנות וליצר את עצמם בעצמם, או שיוכלו לטייל לנו בכלי הדם ולעשות תיקונים, אבל היסודות של הטכנולוגיות האלו כבר מתקרבים ליישום מעשי. (more…)

פגיעת הקצף בכנף מעבורת החלל=פגיעה קטלנית

Monday, 09 בJune 2003

זוהי המסקנה הראשונית מניסוי שנערך ביום שישי האחרון, הניסוי המדוייק ביותר, עד כה, לחיקוי ההתנגשות בין הקצף שנשר ממיכל הדלק של מעבורת החלל קולומביה, לכנף המעבורת בזמן המראה. (more…)

האם מחקר ארוך, לאישור טיפול רפואי, גורם נזק?

Friday, 06 בJune 2003

סדרת המחקרים הנעשית על תרופות, כדי להגיע לאישור המיוחד לשיווק התרופה, היא ארוכה ומתישה, ובצדק. ללא ספק יש צורך במחקר מעמיק לפני שאנו מתחילים להכניס לגוף חומרים זרים, שכן גם אם מטרתם לעזור, אנו לא יכולים להיות בטוחים לגבי אי קיום תופעות לוואי, בעלות טווח בינוני או ארוך. בנוסף, יש צורך לבדוק גם את יעילותן של תרופות, לפני שהן מוצגות לרופאים, כך שאפשר יהיה להשוות טיפולים ולתת את הטיפול הטוב ביותר לחולים.
אבל במחקרים מסויימים מתחילה לעלות שאלה בעייתית: האם משך הזמן הארוך הנדרש מהמחקרים גורם לפגיעה בחולים, ואי תקפות של תוצאות המחקרים? (more…)