ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש January 2003

MEIDEX בכל זאת מניב תוצאות

Friday, 31 בJanuary 2003

במסיבת עתונאים שבה השתתפו לפרופסור יוסף יהויכין מאוניברסיטת ת“א, וד“ר יואב יאיר מהאוניברסיטה הפתוחה, דיברו המדענים על הצלחת המשימה. משימה שכמעט פוספסה בגלל מחסור באבק. (more…)

מושתל כבד כנראה קיבל אלרגיה של התורם

Wednesday, 29 בJanuary 2003

בפעם השניה מעולם, אובחן מצב בו מושתל כבד (במקרה הקודם זה היה כבד ולבלב) כנראה קיבל אלרגיה של התורם.
התורם, נער בן 15 שנפטר מהלם אנפילפטי (אלרגיה לחלבונים מסויימים) לאחר שאכל בוטן, כנראה העביר איכשהו את האלרגיה למקבל הכבד, שהתחיל להגיב תגובות אלרגיות דומות (אך כמובן, חלשות יותר… הוא חי) כאשר אכל אגוז, ופעם נוספת כאשר אכל בטעות חטיף שהכיל חומרים מבוטנים. התגובות האלרגיות אצל המקבל התחילו כ-25 יום לאחר ההשתלה.
החולה אובחן, ונתגלו אצלו שלשה רגישויות: לאגוזי קשיו, בוטנים וסומסום. שלשת הרגישויות שהיו לתורם.

יש הערכות של אימונולוגים, שיש קשר לכך שהנער נפתר בתקף באלרגיה, וכך המערכות הגופניות שלו היו מלאות בנוגדנים הקשורים לאלרגיה. מסיבה זו ממליצים לעשות סינון מסויים של אלרגיות לתורמי איברים. לגבי כל השאר… אולי בעתיד נדע :)

מקור: NewScientist

נתיחות גילו תאי גזע שהפכו לתאי מוח

Friday, 24 בJanuary 2003

נתיחות של מוחות של אנשים שנפטרו, אחרי שקיבלו תאי מח עצם (הכוללים תאי גזע) מתורמים, גילו את התאים הללו בתור תאי מוח. זוהי עדות ראשונה לכך שתאי גזע יכולים להפוך לתאי מוח באדם. עד כה היה ידוע שתאי גזע של אנשים בוגרים, יכולים להפוך לתאי דם ועצם בלבד. (more…)

מדפסת האיברים

Friday, 24 בJanuary 2003

על מכונת הפלא המכונה ”מדפסת הזרקת דיו“ כולנו שמענו (נראה לי :) ). על שימושים אקזוטיים במדפסת, חלקנו שמענו: אפשר להחליף את הדיו בחומרים אחרים, ובתכנות המתאים להדפיס מודלים תלת-מימדיים מפלסטיק, מעגלים אלקטרוניים, ועוד שימושים רבים ומגוונים, תוך שימוש בחומרים כימיים רבים. ולמה אני טורח להזכיר חומרים כימיים ? כי ניתן להשתמש גם בחומרים ביולוגיים… (more…)

מנהלן NASA: זהו יום הסטורי (+עדכון)

Thursday, 16 בJanuary 2003

במסיבת עתונאים לאחר השיגור, אמר מנהלן NASA, שון או‘קיף, כי היה זה יום הסטורי משתי בחינות. יום הסטורי מהבחינה של שיתוף הפעולה עם הקהילה הבינ“ל (הוא כמובן הדגיש את ישראל ואילן רמון במיוחד), ויום הסטורי מבחינת השיגור ”שפשוט לא יכל להיות יותר מושלם“.
בתגובה לשאלה של כתב ”הארץ“ על רמון, או‘קיף אמר שהוא התרשם מאד מיוכולותיו וממיומנויותיו (או במלותיו שלו ”could not be more impressed“) ושהוא בהחלט בקליבר ושווה מעמד, מבחינת יכולותיו, לצוותי האסטרונאוטים האמריקאים, שהם אנשים ראויים להערצה לדבריו…
על שיתוף הפעולה עם ישראל, נאמר שהוא מאד פורה. ”שיתוף הפעולה התחיל בצורה מעולה, ואנו להוטים להמשיכו“.

עדכון (הוכנס בשעה 19:37) :
ברגע זה הסתיימו כל הבדיקות וההכנות.
האסטרונאוטים קיבלו אישור להשאר בחלל ולהמשיך בפעולותיהם בחלל.

השיגור הסתיים בהצלחה (+תמונות)

Thursday, 16 בJanuary 2003

השיגור הסתיים בהצלחה, בשעה 18:23 לערך עפ“י שעון ישראל.
השיגור הסתיים לאחר השלב השני, שהוא הפעלת המנועים על מנת ליישר את המסלול (למעגלי) לאחר השלב הראשון של השיגור, בו מגיעה המעבורת לחלל.

כל התמונות, באדיבות NASA כמובן :) (more…)

מעבורת החלל - הספירה לאחור והשיגור

Monday, 13 בJanuary 2003

הספירה לאחור, לשיגור מעבורת החלל קולומביה, מתחילה היום. רבים מכירים את הקול המכריז על השניות האחרונות בשיגור, אך זה לא כל הסיפור.
היום אתן סקירה על הפעולות האחרונות להכנת מעבורת חלל לשיגור, אותן הפעולות הנערכות בזמן הספירה לאחור (לא כולל הדקות האחרונות). מחר ארחיב על הדקות האחרונות לפני השיגור (ואיך אפשר לזהות את השלבים השונים מצפיה בשיגור) ועל השיגור עצמו. (more…)