ארכיון סיפורים שפורסמו בחודש March 2006

מהם הסוגים השונים של השפעת, ומה מבדיל את ה- H5N1 מנגיפי שפעת אחרים?

Thursday, 23 בMarch 2006

נכתב במקור כתשובה לשאלה שנשאלה בפורום מדע, טכנולוגיה וטבע בפרש. העיסוק הוא בשאלה שבכותרת ובסיווג של סוגי השפעת השונים, בהקשר של המאמר הזה (שמומלץ לקרא כרקע לשאלה).

אחד הסיווגים של נגיפי השפעת, שרובנו כבר מכירים מהעתונות, מבוצע ע“י התייחסות לשני חלבונים הנמצאים על מעטפת תא השפעת: המגלוטינין (H) וניורומינידאז (N). חלבונים אלו משמשים את המערכת החיסונית שלנו לזיהוי הנגיף, אולם הם גם משתנים באופן תכוף ולכן בעצם כאשר אנו חולים בשפעת, איננו מתחסנים מפני כל מחלות השפעת בעתיד. ישנם לא מעט כאלו (ועוד יותר, צירופים). מדוע מתרכזים כיום כל כך ב- H5N1? ואיך זה שדווקא נגיף זה, שאינו משתנה (נשאר H5N1) בעופות, הוא זה שמדאיג אותנו?

(more…)

ניסוי הסדק הכפול - מה הולך פה?!

Saturday, 18 בMarch 2006

מתוך הסרט ”what the blip do we know?!”. סרטון מונפש המתאר את אחד הניסויים המסקרנים, המוזרים והפשוטים ביותר בפיזיקה (צירוף נדיר), ניסוי הסדק הכפול. לא ראיתי את הסרט, אבל הסרטון הזה, שזמין להורדה גם באתר של הסרט, מסביר את הדילמה בצורה מאד יפה.
מומלץ גם למי שכבר מכיר את הנושא :)

Space Technology 5 - טכנולוגיות חלליות עתידיות במשימה שתשוגר בימים הקרובים

Thursday, 16 בMarch 2006

בימים הקרובים אמורה להיות משוגרת משימת ה- Space Technology 5, או בקיצור ST5. זוהי עוד משימה משרשרת המשימות המסתמכים על לווינים וחלליות שנבנו ונבנים במיוחד כדי לבדוק טכנולוגיות חדשות. (more…)

האם באמת אבד הכלח על דלק מאובנים?

Friday, 10 בMarch 2006

תחזיות שונות מהשנים האחרונות מעלות תמונה מדאיגה לגבי כמויות משאבי האנרגיה העומדים לרשותנו. המשאבים המנוצלים והפופולריים ביותר, שניתן לסכמם ב“דלק מאובנים“ (נפט, פחם וכ‘ו) מתמעטים, וכל הזמן צריך להפעיל שיטות מתוחכמות יותר כדי למצא אותם ולהפיקם. בו בזמן, אלו הם גם מקורות זיהום משמעותיים מאד. (more…)

ניתוח עם זרועות רועדות

Sunday, 05 בMarch 2006

אם יספרו לכם שאת הניתוח שאתם מיד נכנסים אליו יבצע רובוט עם זרועות רועדות, זה קרוב לודאי לא ינסוך בכם בטחון רב. אולם זה בדיוק מה שמתכננים מדענים בריטים לעשות בניתוחי לב בעתיד הלא רחוק. (more…)