בלוג לנושאי מדע scienceblog.galbarak.co.il » שפעת העופות מתפשטת בויאטנם

שפעת העופות מתפשטת בויאטנם

מאת גל ברק

בשלשת השבועות האחרונים הופיעו דיווחים על גילוי מקרים חדשים של שפעת העופות (H5N1) בתקשורת הויאטנמית ובמדינות שכנות כמעט מידי יום. באותה התקופה נפטרו 9 בני אדם מהמחלה, וקיימים מקרים נוספים של מקרי מוות החשודים כקשורים במחלה.

העניין מעורר דאגה רבה במדינות השכנות ובאירגון הבריאות העולמי, משום שכיום עדיין לא קיים חיסון למחלה, וכ- 70% מהנדבקים במחלה נפטרים ממנה.

עפ“י אתר המרכז למניעת ובקרת מחלות האמריקאי, שפעת העופות H5N1 הופיעה לראשונה בשנת 1961 בדרא“פ, אולם ההדבקה הראשונה של בני אדם מהמחלה התרחשה רק ב- 1997.

מעקב אחרי החיידק במשך השנים שלאחר מכן, גילה כי הוא מתאים את עצמו עם הזמן להדבקת יונקים, וגם הופך קטלני יותר. בנוסף, למרות שההדבקות של בני אדם במחלה התרחשו באופן כמעט בלעדי על-ידי מגע ישיר בין בני אדם לבין עופות חולים, מאמינים שקרו מקרים מסויימים, שמספרם עלול להתרבות, שבהן הנגיף הועבר מאדם אחד לאחר.

מאז סוף השבוע שעבר הממשלה הויאטנמית התחילה לנקוט בצעדים מיוחדים כדי למנוע התפשטות המחלה. מחסומים הוצבו במקומות שונים ברחבי הבירה הנוי, כדי למנוע סחר בלתי מפוקח בעופות. כמו כן, הממשלה הודיעה כי מכירת עופות בשווקים מחייבת אישורים על כך שהעופות הגיעו מאיזורים שאינם נגועים במחלה.
זהו צעד חשוב במיוחד כיום, בגלל התקרבות ראש השנה הירחי הנחגג בויאטנם ב- 9 בפברואר, וסעודות החג הכוללות עופות באופן מסורתי. אולם דיווחים שונים בתקשורת הבינלאומית מצביעים על כך שניתן להשיג ללא קושי גם עופות ללא אישורים אלו בשווקים.

הסכנה העיקרית עליה מצביעים כיום היא הדבקה של אדם בשפעת העופות ובשפעת ”רגילה“ בו זמנית. מצב שכזה, בו הגנים של שני הוירוסים יכולים להשתלב, עלול להוביל ליצירת וירוס קטלני כמו וירוס שפעת העופות, אך כזה שעובר בקלות בין בני אדם כמו הוירוס ה“רגיל“. אם דבר זה יקרה, עלולה להתפתח מגיפה מבין הקטלניות שאי פעם התרחשו, אם לא הקטלנית ביותר.

עוד על הסכנה בשפעת העופות, ועל השפעת והחיסון באופן כללי, בכתבות קודמות שלי בנושא:
הסכנה בשפעת העופות
על השפעת ועל חיסון השפעת

תגובה אחת לסיפור ”שפעת העופות מתפשטת בויאטנם“

  1. מאת נתי אלקין:

    ראה האתר

    הערה (של גל) : לחיצה על שם שולח התגובה תוביל לאתר.