בלוג לנושאי מדע scienceblog.galbarak.co.il » טיפול הארכת חיים לטלסקופ החלל האבל

טיפול הארכת חיים לטלסקופ החלל האבל

מאת גל ברק

טלסקופ החלל האבל מהווה עיניים לעוסקים בחקר החלל במשך שנים רבות, ותצלומיו הובילו לגילויים רבים. אולם לאחר אסון הקולומביה התחילו דיונים רבים בקשר לעתידו.

ראשון ”שלף“ ראש סוכנות החלל דאז, שון אוקיף, שלא יהיו טיסות יותר לתיקון טלסקופ החלל, משום שלא ניתן להגיע מהמסלול בו שוהה הטלסקופ לתחנת החלל הבינ“ל. אולם לאחר מכן, לחץ ציבורי כבד הוביל לבדיקות מחודשות של האפשרות להגיע בכל זאת לטלסקופ, גם אם לא ע“י בני אדם, ואפילו רק אם כדי להפיל אותו לאוקיינוס בצורה מבוקרת.

מאחר שהג‘יירוסקופים בטלסקופ הם רכיבים בעלי אמינות מפוקפקת, כאשר מדובר על שהות לתקופה ארוכה בחלל, זהו אחד הרכיבים שאמור להיות מוחלף בטיסות התחזוקה. במידה ולא יוחלפו, כשל שלהם היה צפוי לשתק פעילות הטלסקופ בסביבות סוף 2007.

טלסקופ החלל
טלסקופ החלל האבל (קרדיט: NASA)

אולם ב- Spaceflight Now מדווחים כי כנראה ניתן יהיה להאריך את משך חייו של הטלסקופ: כיום הטלסקופ זקוק לשלשה ג‘יירוסקופים פעילים כדי לייצבו במסלול כך שניתן יהיה לכוונו בצורה מספיק מדוייקת לגופים שמימיים, וגם לשמור על כיוונו במהלך הצילום. אולם בבדיקה שנעשתה, התברר כי ניתן לכבות אחד ולהסתפק בשניים, כאשר את השלישי תחליף הצלבת מידע ממספר התקנים אחרים הנמצאים על הטלסקופ.

את הג‘יירוסקופ הכבוי ניתן יהיה להפעיל במועד מאוחר יותר, כאשר אחד משני הג‘יירוסקופים הפעילים יתקלקל, ובכך מצפים להאריך את חיי הטלסקופ לסביבות אמצע 2008.

כמובן, זוהי רק הארכת חיים, שלא תספק עד שישוגר מחליפו של האבל, טלסקופ החלל ע“ש ג‘יימס ווב, שמועד שיגורו המקורי הוא 2011, ויתכן שעוד ידחה.

מסיבה זו, עדיין לא מבטלים לחלוטין את האפשרות לשלוח משימה מאויישת לתחזוקת טלסקופ החלל. הרעיון ישקל בשנית לאחר שתי טיסות מוצלחות של מעבורת החלל, שיוכלו לאפשר הכרזה של סוכנות החלל על החזרת מעבורת החלל לכשירות מלאה. הטיסה הקרובה תתרחש לכל המוקדם במרץ 2006.

הסיפור הזה סגור לתגובות כרגע.