בלוג לנושאי מדע scienceblog.galbarak.co.il » תאים בעלי תכונות של תאי גזע - גורם עיקרי בסרטן המוח (ואולי גם בסוגים אחרים)

תאים בעלי תכונות של תאי גזע - גורם עיקרי בסרטן המוח (ואולי גם בסוגים אחרים)

מאת גל ברק

לתאי גזע, התאים שמהם נוצרים כל התאים האחרים, שתי תכונות מעניינות: הם יכולים לחדש את עצמם, והם חיים זמן רב יחסית לתאים רבים אחרים. שתי תכונות אלו, הובילו להשערה שאולי תאי גזע, או תאים בעלי תכונות דומות, אחראים למחלת הסרטן: היכולת לחדש את עצמם מאפשרת להם ליצור עוד ועוד תאים חדשים, שביחד יכולים להרכיב גידול סרטני, ואורך החיים הגדול מאפשר מספיק זמן להצטברות מוטציות, עד ל“קלקול“ מנגנון הבקרה העצמי של התאים, ותחילת התהליך הסרטני.

מחקרים קודמים כבר אישרו את קיומם של תאים בעלי תכונות אלו בסרטן הדם ובסרטן השד. מחקר חדש, שפורסם בגליון ה- 18 לנובמבר של כתב העת Nature, מגלה כי גם במקרה של גידול סרטני במוח ניתן לזהות תאים מסוג זה, ובכך מצביע על כך כי מנגנון זה יכל להיות נפוץ גם בסוגי סרטן אחרים.

החוקרים הבדילו בין שני סוגים של תאים בגידולים סרטניים מוחיים, שהוצאו מחולים בניתוח, והבדילו ביניהם באמצעות אנטיגן (מולקולה שעל קרום התא) מסויים: סוג אחד הוא תאים בעלי תכונות של תאי גזע (חידוש עצמי, התרבות והתבדלות לסוגים אחרים של תאים), והסוג השני הוא כל התאים האחרים (תקינים או לא) שנמצאים בגידול הסרטני.
החוקרים הזריקו את התאים למוח עכברים מהונדסים גנטית ובדקו איך הגידולים התפתחו בגוף העכברים.

מתברר שגם כמות קטנה של כמאה תאים מהסוג הראשון (בעלי תכונות תאי הגזע) הספיקו כדי שיווצר ויגדל גידול סרטני במוח העכברים. לעומתם, עשרות אלפי תאים אחרים, כשהוזרקו למוח העכברים, לא גרמו להתפתחות גידול. בכך אישרו החוקרים כי לא כל התאים בגידול שווים, והתאים המסוכנים באמת, שבהם צריך לטפל כדי למנוע השנות הסרטן, הם תאים מאד מסויימים, בעלי תכונות ניתנות לזיהוי.

השימוש במידע לא יתרחש בטווח הזמן הקרוב, והדרך לביעור מחלת הסרטן עוד ארוכה. אולם לא ספק מדובר על פריצת דרך בהבנת תהליך יצירת הגידולים הסרטניים, הבנה שתעזור להלחם במחלה.

מקורות:
Nature, vol. 432, p. 281
Nature, vol. 432, p. 396

4 תגובות לסיפור ”תאים בעלי תכונות של תאי גזע - גורם עיקרי בסרטן המוח (ואולי גם בסוגים אחרים)“

 1. מאת טובה:

  מענין

 2. מאת טובה:

  נכון לא חשבתי על כך ראיתי רק את הפוטנציאל החיובי בשיקום

 3. מאת טובה:

  יופי של בלוג
  מעניין ועניני

 4. מאת טובה:

  יופי של מיקוד
  יישר כוח